Terminy używane w CMS Drupal

18 Marzec, 2007 - 20:53

Jak każdy dobry CMS a Drupal niewątpliwie takim jest, Drupal wprowadził swój zestaw nazewnictwa i pojęć. Abyśmy mogli się łatwiej zrozumieć, warto podczas dyskusji posługiwali się właśnie nimi. Oszczędzi to nam wiele czasu i sprawi że dyskusje na forum będą bardziej owocne. Aby nie popaść w pułapkę prof. Bieleckiego i nie tworzyć nowego języka, będę się posługiwał angielskimi hasłami lub ich kalkami na język polski.

node

Treśc jest publikowana w Drupalu za pomocą "node". Jest to generalna nazwa, określająca typy zawartości. W systemie są zdefiniowane 2 typy zawartości page i story. Są to 2 typy predefiniowane w Drupalu, oznaczające statyczną stronę oraz artykuł. Składają się one z tytułu, treści oraz specyficznych ustawień. Każdy rodzaj zawartości może mieć zdefiniowane domyślne ustawienia. Dzięki temu page można przeznaczyć na zwykłą stronę w portalu, a story na artykuł lub newsa. Node można podpinać to taksonomii, umieszczać w menu oraz komentować

Wiele z modułów tworzy nowe typy zawartości, posiadające bardziej rozbudowaną strukturę. Przykładem może być pakiet modułów e-commerce, który definiuje wiele typów zawartości - produktów, posiadających różne pola dodatkowe. Innym przykładem jest moduł recipie który dodaje przepisy, pozwalające na utworzenie portalu z przepisami kulinarnymi. Rozszerzanie listy typów zawartości jest także możliwe przez zastosowanie modułu CKK lub napisanie własnego wyspecjalizowanego modułu.

theme

Czyli szablon graficzny. Podobnie jak inne CMS'y, Drupal umożliwia oddzielenie treści, od szablonu graficznego strony. Każdy szablon składa się z górnej części - header. Zawiera on zwykle logo, nazwę strony i slogan, formularz do wyszukiwania, oraz 2 menu - primar i secondary menu.

Zwykle layout strony drupalowej składa się z 3 kolumn. Środkowej - content column w której umieszczana jest treść strony, oraz lewej i prawej zwanych sidebar. Sidebar'y są przeznaczone do umieszczania w nich bloków, o których będzie mowa za chwilę.

Na dole strony jest oczywiście stopka, czyli footer.

Szablon składa się z kilku plików. Najważniejsze z nich to:

  • page.tpl.php - szkielet strony zawierający kod html strony ze wstawkami php odpowiedzialnymi za wyświetlanie poszczególnych jej elementów
  • style.css - szablon stylów css odpowiedzialny za wygląd strony
  • node.tpl.php - alternatywny plik zawierający informacje o tym jak wyświetlać node i jego streszczenie
  • block.tpl.php - alternatywny plik zawierający informacje o tym jak wyświetlać bloki
  • comment.tpl.php - alternatywny plik zawierający informacje o tym jak wyświetlać komentarze i forum
  • template.tpl.php - pozwalający na bardziej zaawansowane zmiany w sposobie wyświetlania strony

Menu

Primary menu - czyli główne menu, jest zarezerwowane dla głównych zakładek na stronie. Secondary menu - czyli menu drugiego poziomu, może mieć 2 funkcje. Albo jest oddzielnym zestawem zakładek (np. kontakt, mapa strony itp), albo po kliknięciu w jakąś z zakładek primary menu wyświetla "dzieci" tej zakładki.

Block

Bloki są elementami strony, które można umieszczać w sidebarach, headerze, content column, albo w footerze. Bloki można definiować samemu, wpisując w nie treść i nadając tytuł, lub korzystać z bloków dostarczonych z Drupalem lub utworzonymi przez dodatkowe moduły. Przykłady bloków to logowanie, kto jest online, ostatnie artykuły, menu administracyjne. Bloki zależnie od konfiguracji mogą się wyświetlać tylko na wybranych stronach, albo wybranym użytkwnikom.

Taxonomy

Taksonomia służy do kategoryzacji zawartości. Taksonomia składa się z elementów (term). Może ona mieć strukturę płaską, drzewiastą, lub służyć do otagowywania zawartości. Do elementów taksonomii można przydzielaś poszczególne artykuły. W zalezności od konfiguracji dana taksonomia może wymagać aby każdy z artykułów danego typu był do niej przypisany. Może też pozwalać aby dany artykuł występował w niej więcej niż raz. Przykładem taksonomii jest forum dyskusyjne lub galeria zdjęć.

Moduły

Dodatkowe funkcjonalności wykraczające poza standardową instalację (core) są dostarczane w postaci modułów. Moduły mogą tworzyć nowe typy zawartości, nowe bloki, dodawać filtry lub inną specyficzną zawartość. Drupal posiada kilkaset dodatkowych modułów, które można pobrać ze strony http://drupal.org/project/Modules

Komentarze

24 Marzec, 2007 - 02:34

Witam i z gory wielkie dzieki za informacje o drupalu po polsku. Mam nadzieje ze strona sie bedzie ladnie rozrastac gdyz drupal jest wart uwagi.

A teraz do rzeczy - czytajac powyzszy artykul musze zauwazyc ze (z tego co mi wiadomo) taksonomia stanowi bardzo wazna czesc fenomenu drupala a we wspomnianym tekscie te kilka linijek nie przemawia do mnie jako poczatkujacego drupalowicza. Sadze ze mozna w 5 linijkach wytlumaczyc co to jest theme albo menu ale nie taksonomia. Stad moja prosba o jakis obszerniejszy artykul o tym czym tak naprawde jest taksonomia wraz z przykladami wykorzystania.

Wielkie dzieki
Pozdrawiam
Konrad