Drupal będzie jeszcze ładniejszy i użyteczniejszy

19 Kwiecień, 2007 - 19:40

W ramach Google Summer Of Code 2007 będzie prowadzonych i sponsorowanych 20 projektów związanych z Drupalem. Summer Of Code 2007 jest już trzecią edycją programu zainicjowanego przez Google. Studenci, którzy chcą wesprzeć znane projekty open-source aplikują do Google i jeśli ich kandydatura zostanie zaakceptowana to przez wakacje oprócz oczywiście tworzenia na rzecz tych projektów dostają 4,500 $ stypendium od Google.
Oznacza to, że Google przez wakacje zamierza wesprzeć Drupala kwotą 100 000$ (z czego 90 000$ trafi do studentów, a 10 000$ do organizacji Drupal Association). W roku 2005 Google wsparł 11 projektów związanych z Drupalem, w 2006 - 14. W 2007 projektów mamy aż 20, wśród ciekawszych projektów możemy znaleźć:

  • dwa szablony, które mają ambicje stać się wcielone do rdzenia aplikacji (obok szablonów Garland, Bluemarine etc.)
  • dwa moduły związane z modułem Taxonomy, mające usprawnić zarządzanie kategoriami zarówno przez administratora (Taxonomy Manager) jak i przez społeczność (Community Categories)
  • moduł integrujący Drupala z protokołem XMPP/Jabber (używanym w komunikatorach internetowych) oraz moduł mający zapewnić Drupalowi funkcjonalność trackera BitTorrenta.
  • ulepszenie modułu Search o wyszukiwanie fraz z drobnymi błędami, tak jak w wielkich wyszukiwarkach podpowiadających nam co chcieliśmi wpisać.
  • Moduł mający usprawnić nam wstawianie linków w treści do innych stron. W tej chwili musimy znać dokładną ścieżkę strony którą chcemy zlinkować, moduł ten wyeliminuje tą niedogodność korzystając z mechanizmu auto-complete.
  • Nowy hierarchiczny sposób zarządzania plikami w Drupalu (które w tej chwili znajdują się w jednym folderze files).

Pełna lista projektów znajduje się pod adresem http://code.google.com/soc/drupal/about.html.
Jeśli wszystko pójdzie po myśli studentów-developerów to na koniec sierpnia 2007 będziemy mieli Drupala ładniejszego, użyteczniejszego i bardziej funkcjonalnego. Jak to z projektami bywa niektóre nie zostają ukończone, my jednak trzymamy mocno kciuki za wszystkich developerów! Czekamy na kolejne udane moduły tj. NodeProfile lub Views Fusion, które zostały tworzone właśnie w ramach Google SoC.