Widok na panele

28 luty, 2011 - 15:46

Drupalowy guru Earl Miles napisał książkę mającą być solidnym podręcznikiem do modułów CCK, Views i Panels. Komu może się ona przydać?

Przyznam się bez bicia, że całej książki jeszcze nie przeczytałem, za to wziąłem na jazdę próbną 2 podrozdziały. Podzielę się moimi spostrzeżeniami.

Relacje są najmniej jasnym dla mnie mechanizmem w widokach. Dlatego najpierw na tapetę wziąłem rozdział Arguments, Exposed Filters, and Relationships. O argumentach i filtrach wyczytałem tyle, co już wiedziałem. Relacjom poświęca książka dobre 3 strony.
Mamy porównanie do SQLowej klauzuli JOIN i 2 przykłady użycia z modułem Fivestar. Trochę zrozumiałem, ale brakuje mi jeszcze ze 2 bardziej skomplikowanych przykładów, żebym osiągnął pełną satysfakcję.

Dalej wziąłem się za "Query Optimization". Trochę o analizie planu wykonania zapytań SQL, trochę o tym, że czasem warto zamienić Views na ręcznie pisane zapytania, bardzo krótko o indeksach tabel.

Trzeba przyznać, że mimo przeszło 300 stron, książka jest dość zwięzła i zawiera masę treści. Wydaje mi się, że to super pozycja dla kogoś kto niedawno zaczął zabawę z widokami i panelami albo tego, kto potrzebuje mieć niezłej jakości podręcznik, który co nieco sobie przypomni i poda sporo fajnych przykładów. Zaawansowani użytkownicy nie znajdą tam chyba wielu sensacji.

Książkę można kupić za niecałe 30 euro na Amazonie u naszych przyjaciół zza Odry.

Dla zainteresowanych:
- rozdział o tworzeniu widoków
- przykłady kodu z książki.

Czy książka wydaje się Wam ciekawa? Jak podoba się przykładowy rozdział? A może ktoś już ją przeczytał?

Michał Pękała

Sadzę polski start-up na zagranicznej glebie. Ale nie na Drupalu. :)