MongoDB i Drupal 7

25 Marzec, 2011 - 11:00

Czy problemy z wydajnością bazy danych w Drupalu i innych Webaplikacjhach muszą być normą? Czy RBDMS, zaprojektowane 20 lat temu, są optymalnym wyborem w 2011 roku? Czy jest jakaś alternatywa?

Jeśli kiedykolwiek miałeś problem z wydajnością silnika MySQL i walczyłeś z tematem konfiguracji całej masy "zabawek", żeby opanować sytuację, obejrzyj i posłuchaj co mają do powiedzenia osoby stojące za projektem Examiner.org.

Dowiesz się coś o bazach danych "NoSQL", w szczególności MongoDB, które jest (wg autorów pokazu) świetną alternatywą dla stron opartych o Drupala 7 i pozwala uzyskać ogromne zwiększenie wydajności systemu.

Komentarze

27 Marzec, 2011 - 11:10

Ale czy takie bazy dorównują wydajnością relacyjnym?
Ja podchodzę do nich dość sceptycznie.

27 Marzec, 2011 - 16:01

Wydaje mi się, że sama ich konstrukcja jest idealna do składowania dużej ilości dokumentów. Skoro wybrali to dla strony examiner i zdecydowali się na wiele komplikacji (musieli mocno napocić nad kodem, co podobno znajdzie niedługo odzwierciedlenie w poprawkach do Drupala) to wierzę, że musieli się kierować znacznymzyskiem w postaci wydajności (wspominają o kilkukrotnym przyspieszeniu operacji zapisu/odczytu node'ów) .

Nie jest dla mnie jasne, czy cała baza w tym rozwiązaniu jest na mongoDB czy może tylko pola i node'y, trudno mi jakoś to do końca skumać.

ciekawy przykład podali z watchdogiem, który na mysql potrafi się zapętlić (kiedy nagle pojawia się bardzo często występujący błąd na stronie z 25 odsłonami na sekundę tabela tchdog puchnie szybciej niż system nadąża ją przycinać). Pod mongoDB nadpisywanie najstarszych elementów jest załatwione niejako z automatu (ostatni dokument wskazuje na pierwszy, cały watchdog pracuje jakby w zamkniętym kręgu).