Lepszy interfejs Drupala 8

15 Marzec, 2011 - 08:12

Podczas konferencji w Chicago zrodziło się kilka pomysłów poprawienia interfejsu Drupala 8. Jakie to pomysły?

  • Poprawa UX (ang. User Experience) w społeczności Drupala - pomóc programistom podejmować słuszne decyzje projektowe.
  • Stopniowa poprawa w Drupalu 8 problemów użyteczności Drupala 7. Skupić się osobie tworzącej witrynę.
  • Poprawa wrażeń, jakie daje Drupal zaraz po instalacji.
  • Poprawa UX dla twórców treści w Drupalu.
  • Uczynienie drupal.org lepszym środowiskiem do tworzenia lepszego UX.

Mnie to brzmi trochę jak hasło "Wyeliminować biedę na świecie" - strasznie ogólnikowo. Ale może narodzi się z tego kilka konkretnych dobrych pomysłów. Drupal zdecydowanie ma swoje za uszami, jeśli chodzi o użyteczność. Mimo sporej poprawy między wersją 6 a 7, wiele zostaje do zrobienia.

Ale przeczytajcie sami i dajcie znać, co o tym myślicie.

Michał Pękała

Sadzę polski start-up na zagranicznej glebie. Ale nie na Drupalu. :)

Komentarze

17 Marzec, 2011 - 11:36

Poprawa wrażeń, jakie daje Drupal zaraz po instalacji

Zaklinam ich, niech dalej pozostanie wybór "gołej instalacji" :)

A tak po za tym to niech w końcu zrobią z pathauto i views to samo co zrobili z imagefield i CCK. Mam też nadzieję, że D8 nie będzie miał minimum VPS.

17 Marzec, 2011 - 15:46

po pierwsze "spora poprawa" między 6 a 7 jest dość dyskusyjna. Nadal panuje bałagan spory w formatkach, nadal jest masę "dziwnych" i nieintuicyjnych rozwiązań...

po drugie mam wrażenie, że poprawę można by uzyskać stosując "szablony" kokpitów, czyli np. kokpit dla bloggera inny niż kokpit dla serwisu z ogłoszeniami...

po trzecie niemal zawsze mamy 2 etapy - najpierw ktoś buduje system oparty o Drupala, a potem ktoś tym systemem administruje. Czyli inny interfejs powinien służyć do tworzenia struktury witryny, a inny do zarządzania nią. Jest to już teraz częściowo rozłączone, mamy menu "sctruktura" i menu "zawartość" i w tym kierunku powinno to iść :).

po czwarte - uczmy się od najlepszych, czyli od Joomla! i Wordpressa :)

17 Marzec, 2011 - 16:19

Bez przesady, znowu Joomla nie jest jakimś super deluxe systemem aby się Drupal musiał do niej upodabniać czy od niej uczyć... ogólnie jak dla mnie nie jest wyznacznikiem funkcjonalności i intuicyjności. Osobiście wolę ubogiego Drupala niż przeładowaną Joomlę... np: pod względem dodawania treści przytłacza mnie ilość "pól" w tym drugim CMS :)

Panel zarządzania stroną z prawdziwego zdarzenia (bez żadnych pop-up jak w D7) + osobne logowanie, bez potrzeby zaglądania do witryny + lepsza wydajność + większa kontrola na filtrami = "i nic mi więcej nie potrzeba".

18 Marzec, 2011 - 22:09

Zgadzam się z Palikiem. Zwłaszcza od Wordpressa warto sporo zerżnąć, szczególnie jeśli chodzi o zarządzanie wpisami/stronami/komentarzami.

19 Marzec, 2011 - 18:33

@dajpanspokoj "zarzadzanie" wpisami/stronami/komentarzami w WP - co dokładnie ?

19 Marzec, 2011 - 21:07

Strony Posts/Pages/Comments na zapleczu Wordpressa, np. funkcja QuickEdit.

21 Marzec, 2011 - 14:39

apropos może już w D7 doczekamy się znacznej poprawy zarządzania zawartością, przynajmniej na to mi wygląda projekt http://drupal.org/project/workbench

jeszcze nie testowałem, ale wygląda toto (z opisu) apetycznie