Informacje o Drupalu

19 Listopad, 2006 - 20:42

Drupal jest systemem zarządzania treścią (CMS), umożliwiającym użytkownikowi łatwe publikowanie, zarządzanie i organizowanie zawartości strony. Wyposażony jest w funkcje, które oferują między innymi system blogów, środowiska przeznaczone do wspólnej pracy nad projektem, fora, biuletyny, galerie grafik/zdjęć, możliwość wysyłania i pobierania plików.

Cechami wyróżniającymi Drupala jest system segmentów i taksonomii. Taksonomia to rozbudowany moduł służący głównie do porządkowania treści wedle kategorii. Jego zastosowania są jednak znacznie szersze.

Drupal automatycznie tworzy kanały informacyjne RSS zarówno dla całej strony, jak i dla kategorii zamieszczanych na niej artykułów oraz forów. Umożliwia także proste ustalanie aliasów, sprawiając że adresy stron są łatwiejsze do zapamiętania przez odwiedzających. Wyposażony jest również w system tzw. "szablonów skórek" PHPTemplate, ułatwiający zmianę wyglądu strony.

Drupal jest oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym, udostępnianym na zasadach licencji GPL, a więc darmowym. Można go wzbogacać o nowe funkcje za pomocą tzw. "modułów". Cały system jest złożony z modułów. Niektóre z nich są dostępne od razu po instalacji, a inne trzeba dodatkowo pobrać.

System wykorzystuje język PHP, współpracuje z bazami danych MySQL i PostgreSQL oraz serwerami Apache i IIS.
źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Drupal