Bez CAPTCHA i bez spamu ?

15 Marzec, 2011 - 19:56

Spam na stronie to bolączka każdego właściciela/administratora i "drupalowca". Jak utrudnić życie dodającym spam osobom i robotom ? Możemy wykorzystać dedykowany Drupalowi system Mollom, lecz w przypadku popularnych witryn jego darmowa wersja może okazać się zbyt ograniczona (mak. ilość poprawnych kodów Captcha i sprawdzonych postów w wersji Free). Poniżej inny moduł a raczej moduły do Drupala, które razem całkiem dobrze sobie radzą i co cieszy bez potrzeby użycia kodów CAPTCHA.

AntiSpam - sprawdzanie dodanych treści w komentarzach, postach na forum czy zawartości (story / page) i w przypadku uznania treści za spam, dodana zawartość czy komentarz zostaje zapisany w bazie lecz ze statusem nieopublikowany. Istnieje także możliwość automatycznego usuwania po x dniach - realizowane za pośrednictwem zadań CRON. Skąd moduł wie, że dana treść jest spamem ? W zależności od naszego wyboru, może korzystać z bazy serwisu Akismet, TypePad AntiSpam lub Defensio.

Spambot - o ile AntiSpam sobie poradzi z treścią o tyle rejestracja jest narażona na "zbędnych" użytkowników. I tu Spambot korzystając z bazy StopForumSpam skutecznie "odmówi" rejestracji (sprawdzanie IP, wpisanego nicku, adresu mailowego) i wyświetli ustawiony przez nas komunikat.

Bad Behavior - ten moduł natomiast nie sprawdzi treści czy zablokuje rejestracji, on zrobi dużo więcej - zablokuje dostęp do całego serwisu. Zadaniem tego modułu jest blokowanie dostępu (na podstawie nagłówków) wszelkim robotom już na starcie (uruchomieniu witryny) dzięki czemu nie zużywają transferu i pozostałych limitów naszego serwera (lub często współdzielonego konta). Dodatkowo moduł korzystając z bazy Project Honey Pot może sprawdzać IP odwiedzających i blokować nie tylko roboty spamujące ale również "żywych" spamerów.

Podane moduły wymagają odpowiedniej konfiguracji oraz specjalnego kodu, który znaleźć można na stronie danej bazy (wymagana rejestracja - bezpłatna).

Przemysław Matras

Zafascynowany możliwościami jakie zapewnia niebieska kropla jak i zafascynowany przeobrażaniem WordPress'a w pełnowymiarowego CMS'a. Obserwuje, czyta i przyswaja treści w temacie wspomnianych systemów treści przy dźwiękach muzyki Depeche Mode & Recoil.