6.1 release

2 Marzec, 2008 - 19:52

Wielu z nas wyczekiwało na wersje finalną Drupala z cyferką 6 na początku. Po ponad roku żmudnej pracy programistów Driesa Buytaerta w końcu się doczekaliśmy. Dokładnie 13 lutego ujrzała światło dzienne wersja 6.0 final. Nie trzeba było długo czekać, a dwa tygodnie później wyszedł Drupal 6.1 - z krytyczną poprawką wcześniej wspomnianej wersji 6.0.

Szybka i prosta instalacja Nowa wersja drupala to przede wszystkim uproszczenie systemu tak, by był on zarówno jak najwygodniejszy, a jego funkcjonalność - zrozumiała, zarówno dla amatora jak i webmastera o większych umiejętnościach. Dlatego też w nowej wersji Drupala został przede wszystkim uproszczony proces instalacji, poprzez dodanie możliwości wyboru języka przed instalacją (obecnie brak polskiej wersji językowej dla 6.x) oraz rozbudowanie dokumentacji, przez co teraz postawienie drupala to naprawdę banał! Obecnie już w trakcie instalacji mamy możliwość skorzystania z wielu opcji, które w wersji 5.x były dostępne dopiero po instalacji w panelu zarządzania.

Drop-and-Drop Czyli zarządzanie panelem metoda "przeciągnij i upuść". Kolejne udogodnienie oferowane w szóstce. Możemy w bardzo prosty i szybki sposób poustawiać kolejność bloków, menu, for, terminów czy załączników pól profilu.

Aktualizacje Ciekawą opcją jaka została wprowadzona jest moduł odpowiedzialny za update systemu z poziomu naszej kropelki, który będzie automatycznie/manualnie sprawdzał aktualizacje i ewentualnie powiadamiał nas o nich poprzez e-mail. Dzięki temu możemy natychmiast zareagować i załatać nasz CMS.

Zmian jest naprawdę dużo, zbyt dużo żeby je wszystkie szczegółowo omówić w tym artykule. Niektóre z nich zostały już opisane we wcześniejszym wątku przez Pawła Gawłowskiego. Resztę ulepszeń możemy obejrzeć w screencascie przygotowanym przez Grega Knaddisona pod adresem: http://www.masteringdrupal.com/screencast/new-features-drupal-6

Drupal 6.1 ściągniemy stąd.